«Натомість Укрзалізниця встановила вимогу використовувати лише вагони, що знаходяться у її власності, оплата за які регулюється державним тарифом (входять до парку філії Центр транспортної логістики) для перевезень в експортному напрямку. Це відбулось без попередження учасників ринку та попередніх консультацій», — сказано у повідомленні бізнес-спільноти.
Як повідомляють учасники Асоціації, це рішення є раптовим і суттєво впливає на можливість виконання плану експорту, який відіграє ключову роль у забезпеченні стійкості національної економіки завдяки стабільному надходженню валютних коштів.
«В поточних умовах, коли морські порти заблоковані та діють заборони на імпорт сільгосппродукції з боку сусідніх європейських держав, бізнес вкрай обмежений у виборі маршрутів для експорту власної продукції. Наявні маршрути мають обмежену пропускну здатність, а їх використання здорожчує вартість продукції. Через це собівартість продукції балансує на межі збитковості, а подекуди виробництво вже є нерентабельним для бізнесу. Будь-які обмеження, які вводяться всередині країни, створюють додаткові труднощі для компаній на тлі вже існуючих зовнішніх обмежень», — розповіла Дар’я Січкар, менеджер Комітету з логістики Європейської Бізнес Асоціації.
Зміна умов перестановки вагонів на європейську колію може вже найближчим часом призвести до суттєвого зниження обсягів експорту та, відповідно, зменшення валютних надходжень в економіку країни.
Зважаючи на це, Асоціація звернулась до віце-прем’єр-міністра з відновлення України Олександра Кубракова та голови правління Укрзалізниці Євгена Лященка з проханням скасувати рішення про заборону використання візків для перестановки вагонів на європейську колію для власників приватних вагонів.
Як повідомлялося, раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба анонсував відкриття ще одного залізничного коридора для експорту українського зерна.