Як розповіла директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку Анна Золотько, традиційне осіннє посилення девальваційних настроїв цього року підживлювалося численними розмовами про ймовірне повернення до гнучкого курсу. Такі розмови на валютному ринку асоціюються із неминучим зростанням вартості американської валюти. За словами Золотько, протягом вересня було зафіксовано щонайменше дві хвилі чуток про начебто вже готове рішення регулятора «відпустити курс». «Перша з них була приурочена до засідання монетарного комітету. Друга з’явилася наприкінці місяця та не мала виражених асоціацій з якимись подіями чи заявами. Але і перша, і друга спричинили помітне зростання курсу», — стверджує вона.
Особливо сильними девальваційні очікування були напередодні оголошення рішення по обліковій ставці 14 вересня. «В цей період вартість американського долару на готівковому ринку зростала до пікових 38,7 грн/$. Курсова динаміка мала усі ознаки панічного попиту. Населення купувало валюту за усіма доступними каналами: онлайн у застосунках, на тримісячний депозит, готівкою», — згадує Золотько.
Керівник аналітично департаменту Concorde Capital Олександр Паращій уточнив, що з середини вересня стрімко зросли обсяги валютних інтервенцій НБУ — вперше в цьому до понад 800 млн доларів на тиждень. «Очевидно, ринок дещо стурбований чутками про те, що вже у жовтні НБУ може відмовитися від політики фіксованого курсу долара. Мабуть безпідставно», — сказав він.
Крім того, за словами Золотько, певну роль у загальному зростанні попиту на іноземну валюту чинив й високий сезон контрактування імпорту. Але цей фактор відображався лише у статистиці інтервенцій НБУ. «Щодо готівкового ринку, то тут чи не єдиним чинником стало різке зростання девальваційних очікувань. До речі, значною мірою вони актуальні й зараз, але зниження обсягу вільної гривні в населення наприкінці місяця стримує попит. Крім того, значна його частина перейшла до безготівкового ринку після запуску можливості купувати валюту онлайн в межах 50 тис. грн на місяць», — прокоментувала вона.
Як зниження облікової ставки НБУ впливає на курс гривні