Сенс — книгарня-кав’ярня, яку створили у 2021 році на Печерську, біля метро Арсенальна. Для того, щоб збільшити продажі і впізнаваність, книгарня вийшла в онлайн і тепер продає товари за кордон.
Чи читають українську літературу за кордоном?
Так, і причина очевидна — за кордоном перебуває значна кількість українців. Саме це підштовхнуло нас зробити міжнародну доставку. Багато з тих, хто виїхав після 24 лютого 2022 року, хочуть читати українською мовою. Цей запит особливо популярний серед українців, які були російськомовними до повномасштабного вторгнення. Люди потребують україномовного контенту, і книжки тут відіграють важливу роль. Наприклад, ми спостерігаємо великий попит на літературу про того ж Бандеру чи Сковороду.
Найбільше за кордоном купують у Польщі, Литві, Естонії, Латвії — країнах, де українців було багато ще до вторгнення. Також непогано продається в Німеччину та Португалію. Чимало купують в США — там наші мігранти, які поїхали ще давно, але вони хочуть зберігати культурний зв’язок і купують українські книги. Цікавий факт, який декого може здивувати: в Канаду відправлень небагато, незважаючи на велику українську діаспору в країні.
Що потрібно для продажів за кордон?
Насправді, не так багато, як може здаватися. На сайті спеціально під продажі за кордоном нічого не робили. У нас є лише українська мова, тому що наші клієнти — це українці, які поїхали. Сам сайт створений на українській платформі Хорошоп, для доставки замовлень використовуємо Укрпошту та Нову Пошту, а для прийому оплат — еквайринг від monobank. Фактично в Україні вже створені всі необхідні можливості та інструменти, щоб інтернет-магазини продавали свої товари за кордон.
Читайте також: Марцін Колодзейчик Українці масово їдуть з Польщі до Німеччини. Чому і до чого це призведе?
Товари відправляємо зі свого складу в Україні, який працює у загальній системі обліку книгарні та інтернет-магазину. Створювати окремий склад за кордоном поки не бачимо сенсу. По-перше, для цього потрібні додаткові витрати та розширення штату, по-друге — клієнтів влаштовують існуючі терміни доставки. До того ж, зараз Нова Пошта активно розвиває міжнародний напрямок і відкриває відділення за кордоном. Це значно пришвидшує доставку. Наприклад, бувають випадки, коли наші клієнти в Польщі отримують своє замовлення за 1−3 дні.
Логічно, що у декого може виникнути питання: навіщо взагалі за кордоном щось купувати в Україні, хіба це доцільно? Насправді все вирішує різниця цін. Доставка з України в Європу мінімально коштує 250−300 гривень. Коли клієнти купують 3−5 книжок, то, завдяки різниці в ціні у нас та за кордоном, вони спокійно платять за доставку. Це одна з причин, чому вигідно продавати за кордон, — там завжди купують більше 3−5 книжок. Якщо ж купувати одну книжку, то доставка дійсно виходить дорожча за товар.
До чого треба бути готовим, коли запускаєш міжнародну доставку?
Укрпошта або Нова Пошта не доставляють посилку до замовника напряму. Коли українські оператори завозять товар в країну-призначення, то передають його в місцеву службу, а ті вже самі вирішують, як доставити товар. Вони можуть зателефонувати людині та запросити у відділення або відправити кур’єра. Ось тут починають виникати складнощі. В США буває, що кур’єр прийшов, кинув посилку під квартиру, в руки не передав, і вона губиться. Потім повідомляють, що товар не доставлений. Це проблема.