Скромне зростання в Україні відновилося в другому кварталі 2023 року вперше після російського вторгнення, чому сприяло зростання державного споживання та деяке відновлення в секторах, які отримують вигоду від військових витрат і поліпшення електропостачання. У сільському господарстві вище зростання, ніж очікувалося раніше, було підтримано сприятливими погодними умовами.
Перехід на альтернативні експортні маршрути в обхід портів Чорного моря полегшив деяке логістичне навантаження; проте припинення дії Чорноморської зернової ініціативи в липні завдало шкоди експорту. Тиск на заробітну плату посилився на тлі повсюдного зростання попиту на робочу силу та обмеження пропозиції робочої сили, зазначено в оновленому економічному прогнозі.
Згідно з ним, прогноз зростання економіки України 2026 року збережено на рівні 6,5%.
Експерти СБ вважають, що прогнози залежать від наявності зовнішньої фінансової підтримки та передбачуваної тривалості російського вторгнення. Очікується, що політика залишиться жорсткою, щоб стримувати інфляцію та розширення зовнішніх дисбалансів, водночас приватне споживання робитиме лише скромний внесок в економічне зростання протягом прогнозованого горизонту.
Зазначено, що економічні умови в Україні залишаються у вкрай важкому стані на тлі ескалації безпекових ризиків, додаткової шкоди інфраструктурі, відновлення тиску на ціни на енергоносії та обмежень пропускної спроможності маршрутів транспортування зерна на міжнародні ринки.
Раніше повідомлялося, що міжнародний валютний фонд, який у червні покращив прогноз зростання ВВП України цього року, зараз оцінює динаміку економіки на рівні верхньої межі очікувань — 3%.
Тим часом ЄБРР підтвердив свій травневий прогноз зростання української економіки у 2023 році на 1% після спаду на 29,1% у 2022 році.
Новий журнал NV вже можна замовити за цим посиланням. У номері: три ексклюзивні інтерв’ю із інтелектуальними зірками Тимоті Снайдером, Енн Епплбаум і Френсісом Фукуямою та одне — із британським експрем’єром Борисом Джонсоном, це чотири погляди на війну, світ, Україну та її майбутнє. Серед матеріалів також — розповідь про найзухваліші операцій ГУР, Топ-50 вітчизняних брендів і Топ-30 світових виробників зброї. Авторські колонки Ярослава Грицака, Стівена Пайфера і Світлани Ройз