Реформа Рахункової палати важлива для України — орган проводитиме аудит використання коштів, які вливаються іноземними державами в Україну. Вона має бути 100% незалежною та компетентною. Як цього досягти?
Кілька років тому я разом з невеликою командою однодумців приїхала до Києва, щоб допомогти втілити в життя цікавий проєкт — «подружити» зовнішній аудит в Україні з вимогами міжнародних стандартів. Такі зобов’язання український уряд узяв на себе, підписавши угоду про Євроасоціацію. Тепер, коли на порядку денному вже переговори про повноправне членство України в ЄС, ця реформа стала ще більш актуальною.
Свого часу я пройшла схожий шлях в Латвії. За три роки Латвії вдалося відійти від державного контролю, перейти на міжнародні стандарти у роботі аудиторів та впровадити сучасні ІТ інструменти. Латвія змогла налагодити державний бухоблік, змінити принцип формування консолідованої фінансової звітності. Завдяки реформі Держконтроль Латвії став зразковою інституцією, яка стала справжнім драйвером змін.
Україна сьогодні переживає непрості часи, і це мотивує мене та моїх колег. Час грає проти нас, адже — з одного боку, країна очікує значних інвестицій, з іншого — веде війну проти російської агресії.
Рахункова палата має швидко змінюватися, щоб стати зразковою українською інституцією. Логіка проста: вищий орган аудиту у будь-якій країні лише тоді може щось вимагати від інших, лише тоді може давати поради, коли він сам є прикладом в усьому.
Бути прикладом — означає дотримуватися високих етичних стандартів. Мати бездоганну корпоративну культуру. Демонструвати найвищу швидкість і гнучкість у прийнятті рішень. А ще — постійно підвищувати професійний рівень, удосконалювати внутрішні процеси, переймати найкращий досвід. І, звичайно, працювати за міжнародними стандартами.
Лише тоді висновкам вищого органу аудиту можна довіряти, якщо його повна незалежність гарантується конституцією та законами.
Стандарти і принципи міжнародної організації INTOSAI встановлюють високу планку якості для усіх вищих органів аудиту. Ці вимоги стосуються не лише аудиторів. Перш за все, цим принципам має відповідати законодавство. Від того, в якому правовому середовищі працює Рахункова палата, залежить її спроможність виконувати свої функції. Лише тоді висновкам вищого органу аудиту можна довіряти, якщо його повна незалежність гарантується конституцією та законами. Отже, реформи в Рахунковій палаті не вийде розглядати окремо, без удосконалення законодавства.
Не випадково першим принципом INTOSAI є наявність відповідної і ефективної конституційної/ законодавчої/ правової бази та положень де-факто застосування цієї бази.
Другий принцип вимагає незалежності керівників та членів вищих органів аудиту, включаючи безпеку перебування на посаді та юридичний імунітет при нормальному виконанні своїх обов’язків.
Третій принцип — широкі повноваження та повна свобода дій у здійсненні установою своїх функцій. Четвертий — необмежений доступ до інформації. П’ятий — право та обов’язок звітувати про свою роботу. Шостий — свобода аудитора визначати зміст і часові проміжки для аудиторських звітів, а також свобода їх оприлюднювати. Сьомий принцип — існування ефективних механізмів подальшого виконання рекомендацій аудитора.