Кажуть, розумні вчаться на чужих помилках. Тому давайте проаналізуємо негативний податковий кейс холдингу !FEST і візиту БЕБ.
Це знаєте, як приходиш до лікаря, виливаєш йому всю душу, розказуєш, показуєш, а потім читаєш свою медкарту, а там написано: пацієнт стільки-то років, скарги на тривогу, головний біль, поганий сон. Зловживає алкоголем. Неврівноважений. Тож ми розглянемо ситуацію також як лікарі, без емоцій.
Зроблю коротку ремарку. Податкова перевірка — це просто ніщо порівняно з тим, що робить БЕБ. Якщо ви підзабули раптом — це ж податкова міліція. І якщо ви трохи хімічите з податками, перевірте, щоб обсяги «економії» не потягнули на кримінальну справу.
Частина 1. Зарплата у конвертах. Публічний реліз на сайті БЕБ описав схему платника податків наступним чином:
«…біля 2 000 співробітників закладів, що входять до холдингу, отримують заробітну плату двома частинами: одна — офіційна, мінімальна зі сплатою всіх обов’язкових платежів, а інша — неофіційна. Задля виплати останньої кожен співробітник під час прийому на роботу оформлював до картки для виплат заробітної плати дублікат, який передавав до відділу кадрів. Надалі, використовуючи цей дублікат, представник головного офісу холдингу зараховував другу частину заробітної плати кожному співробітнику, зазначаючи у призначенні платежу «власне поповнення рахунку».
Тіньова заробітна плата надходила на картки для виплат один — два рази на місяць. У такий спосіб компанія ухилялась від сплати військового збору, Єдиного соціального внеску, що має сплачувати підприємство, та ПДФО. Попередньо збитки, завдані державному бюджету, складають понад 50 млн грн.
Отже, ще раз. Працівнику виготовлялася зарплатна карта, на яку приходила офіційна частина і поповнювалася неофіційна. Навіщо дублікат карти, тобто фізичний шматок пластику? Чому не перекидати гроші на карту просто за номером? Щоб вставити у банківський термінал. Тобто, по документах виглядає так, що людина сама внесла кошти на свою карту через термінал самообслуговування.
Уявімо, що неофіційна частина зарплати в середньому складала 10 тис. грн. У нас 2 тис. працівників, кожному треба поповнити 10 тис. грн, це 20 млн грн на місяць. 10 за першу половину місяця і 10 за другу. Які потрібно поповнити кешем на картки.
За яких умов це можливо? Так, ви дуже розумні. Якщо ця схема погоджена з банком. Я б навіть говорила про власний термінал самообслуговування закритого типу для бухгалтерії. Як гадаєте, яким банкам вигідно запропонувати такий сервіс? Так, правильно. Усім.
Припустимо, це був банк «Х». Припустимо, що цей банк таку ідею і запропонував, тому що бенефіт для банку очевидний: зарплатні проекти для усієї групи компаній холдингу, термінали самообслуговування під клієнта, інкасація і т.п.
Наші клієнти отримували таку оригінальну пропозицію від одного з банків. І зараз, на радість БЕБ, через те, що усі карти зарплатні, легко отримати зведену інформацію по типології усіх операцій, з зазначенням адреси терміналів самообслуговування, дат, годин тощо.