На думку фонду, поділ світової економіки на блоки на тлі війни Росії в Україні та інших геополітичних суперечностей може посилитися: із запровадженням додаткових обмежень на торгівлю (зокрема, на торгівлю стратегічними товарами, такими як критично важливі корисні копалини); транскордонне переміщення капіталу, технологій і робітників; міжнародні платежі.
Якщо це станеться, плата для глобального процвітання буде високою, наголосив МВФ.
В огляді фонд, ілюструючи можливий вплив поділу на блоки на світову торгівлю основними сировинними товарами, описав сценарій, який припускає, що два теоретичні блоки будуть створені на основі голосування ООН 2022 року з питання війни Росії проти України. Блок, до якого входять країни, що проголосували за вихід Росії з України, дістав назву «блок США-Європа+», тоді як інші країни входять до блоку «Китай-Росія+».
У звіті наголошується, що ціни на харчі залишаються високими й можуть іще більше погіршитися через ескалацію війни в Україні, що створить серйозні труднощі для багатьох країн із низькими доходами. «Це, звісно, є серйозним ризиком для стратегії дезінфляції», — зазначив фонд.
Він додав, що в цьому плані занепокоєння викликають призупинення в липні дії Чорноморської зернової ініціативи та нещодавні напади на українські зернові підприємства.
«У цьому контексті поширення обмежень на експорт сільськогосподарської продукції, спрямоване на зниження внутрішніх цін, ускладнює доставку товарів на світові ринки та може посилити коливання цін на сировинні товари», — наголосив МВФ.
Як повідомлялося, до оновленого макропрогнозу МВФ повернув Україну, очікуючи зростання її ВВП у 2023 році на 2% і його прискорення до 3,2% у 2024-му, згідно з базовим сценарієм програми розширеного фінансування EFF після спаду на 29,1% минулого року.
У Росії фонд цього року прогнозує зростання економіки на 2,2% зі сповільненням до 1,1% наступного після зниження на 2,1% минулого року.
Новий журнал NV вже можна замовити за цим посиланням. У номері: три ексклюзивні інтерв’ю із інтелектуальними зірками Тимоті Снайдером, Енн Епплбаум і Френсісом Фукуямою та одне — із британським експрем’єром Борисом Джонсоном, це чотири погляди на війну, світ, Україну та її майбутнє. Серед матеріалів також — розповідь про найзухваліші операцій ГУР, Топ-50 вітчизняних брендів і Топ-30 світових виробників зброї. Авторські колонки Ярослава Грицака, Стівена Пайфера і Світлани Ройз