Права людини — невід’ємні. Це означає, що ані інша особа, ані уряд, ані будь-які міжнародні інституції не можуть позбавити вас цих прав.
В основі концепції прав людини лежать дві ключові цінності: людська гідність, а також — рівність. Тобто коли йдеться про порушення прав людини, перш за все, йдеться про приниження честі й гідності людини.
Про які саме права йдеться?
До громадянських та політичних прав людини належать зокрема: право на життя, право на свободу, особиста недоторканість, право на свободу пересування і вільний вибір місця проживання, заборона дискримінації, право на повагу до приватного і сімейного життя, свобода вираження поглядів, право на свободу думки і совісті, заборона рабства, катувань, та інші права.
Перш за все, це низка міжнародних документів: Загальна декларація прав людини, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН, також Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, Європейська конвенція з прав людини. На національному рівні права людини закріплені в Конституції України — Розділ II Права, свободи та обов’язки людини і громадянина.
Фото: freepik
Чи може хтось позбавити мене прав людини?
Права людини — невід’ємні. Це означає, що ані інша особа, ані уряд, ані будь-які міжнародні інституції не можуть позбавити вас цих прав. Права людини неможливо втратити, адже вони прив’язані до самого факту людського існування. Доки існуємо ми, існують і наші права.
Чи всі мають дотримуватися прав людини?
Так, права людини мають поважатися у всіх сферах людської діяльності: як у міжособистісному спілкуванні, так і у державному секторі, бізнесі, підприємництві тощо.
Як саме пов’язані права людини та бізнес?
Відповідно до Керівних принципів ООН з питань бізнесу та прав людини, підприємства повинні поважати права людини, тобто уникати їх порушень, а також — усувати несприятливий вплив на права людини, зумовлений їхньою діяльністю.
В окремих галузях промисловості або в окремих контекстах деякі права людини можуть перебувати у зоні більшого ризику — наголошують Керівні принципи ООН. Тож на них має бути зосереджено більше уваги. Крім того, особливу увагу необхідно приділяти окремим категоріям: жінкам, людям з інвалідністю, корінним народам, трудовим мігрантам та мігранткам, та членам та членкиням їхніх родин, національним чи етнічним, релігійним, мовним меншинам як більш вразливим.
А можна приклад того, як можуть порушуватися права людини в бізнесі?
Дослідження, проведене за підтримки ПРООН у 2021 році, визначило перелік найпоширеніших до повномасштабного вторгнення ризиків для прав людини з боку бізнесу в Україні. Серед них були: відсутність гарантій охорони праці; ризики, спричинені пандемією COVID-19, як-от безробіття, погіршення умов праці, надмірне навантаження тощо; порушення законодавства про мінімальну заробітну плату та прожитковий мінімум; порушення права людини на захист персональних даних; сексуальні домаганняна робочих місцях та інше.
Дайджест NV Преміум Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV Підпишись Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Початок повномасштабної війни в Україні вніс свої корективи та додав нового контексту. Аналогічне дослідження ПРООН, але уже за 2023 рік, пояснює, що через російське вторгнення сфери житлового будівництва, транспорту, енергетики, торгівлі та промисловості, а також сільське господарство зазнали серйозних збитків. Крім того, з війною прийшли також зміни на ринку, відхід міжнародних компаній, відтік кадрів через масову міграцію людей за кордон, порушення логістики тощо. Все це могло стати причиною нових випадків порушення прав людини у бізнесі: невиплати зарплатні, неофіційної зайнятості, недотримання строків виплати страхового відшкодування на підприємствах, які були змушені евакуювати своїх працівників та працівниць із зон бойових дій або територій поза контролем уряду України.
А що ще?
Діяльність бізнесу може негативно впливати на навколишнє середовище: йдеться про забруднення довкілля, використання небезпечного обладнання та шкідливих агрохімікатів. Наразі це питання не має достатнього правового регулювання на національному рівні, тож ця тема неодноразово ставала предметом судових позовів.
Крім того, бізнес має суттєвий вплив як на громади, так і на споживачів та споживачок. Проте чинне українське законодавство не встановлює для бізнесу чіткі обов’язки інформувати громади про майбутні проєкти і про те, як вони можуть впливати на життя цих громад. Ті вимоги, які існують — не системні, та не приносять бажаних результатів.
Якою має бути корпоративна відповідальність щодо дотримання прав людини?
Корпоративна відповідальність складається з двох ключових зобов’язань, яких мають дотримуватися бізнеси незалежно від сфери своєї діяльності:
- Уникнення негативного впливу на права людини, а в разі, якщо уникнути цього не вдалося — усунення його наслідків;
- Вживання заходів для запобігання негативному впливу на права людини в ході бізнес-діяльності або пом’якшення наслідків негативного впливу, якщо він безпосередньо пов’язаний з діяльністю бізнесу.
Чи несуть бізнеси юридичну відповідальність за порушення прав людини?
Зазвичай відповідальність підприємств щодо дотримання прав людини розглядається окремо від відповідальності юридичної. Здебільшого юридична відповідальність врегульована законодавством. Порушення прав людини тягне за собою юридичну відповідальність на рівні нормативно-правової бази держави.
Фото: freepik
Які документи я можу почитати, щоб дізнатися про це детальніше?
Якщо ви зацікавилися цією темою, можливо, вам стануть в нагоді наступні документи:
- Керівні принципи Організації Об’єднаних Націй з питань бізнесу та прав людини.
- Концепція реалізації державної політики у сфері сприяння розвитку соціально відповідального бізнесу в Україні на період до 2030 року (2020 рік);
- Окремі завдання, які стосуються конкретних прав людини в контексті діяльності бізнесу, що увійшли до Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні;
- Національна стратегія у сфері прав людини, яка містить окремий напрям щодо бізнесу та прав людини (2021 рік);
Матеріал розроблено у межах грантового проєкту «Побудова професійної спільноти з бізнесу і прав людини в умовах війни та післявоєнної відбудови України», який реалізується Громадською організацією Центр «Соціальна Дія» за сприяння Програми розвитку ООН в Україні в межах проєкту «Права людини для України» (HR4U) та фінансової підтримки Уряду Данії.Дізнатись більше про бізнес та права людини тут.
http://bhr.org.ua/
Фото: NV
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Директор ЦРУ Вільям Бернс написав книжку,
яка, на мою думку, має бути обов’язковою для прочитання тими, хто прагне зрозуміти всі важливі події у світі з кінця ХХ століття, зокрема за кулісами дипломатії, міжнародної політики
Кирило Буданов, начальник ГУР, — про книгу
Невидима сила. Як працює американська дипломатія
Повний текст про улюблені книжки
Буданова читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Путін був змушений вбити одного зі своїх найдовіреніших лейтенантів, Пригожина, на очах у всього світу, щоб показати, що він все ще головний. Це схоже на кінець гангстерського фільму Обличчя зі шрамом, коли Тоні Монтана вбиває свого найкращого друга
Борис Джонсон, британський експрем’єр
Повне інтерв’ю з Джонсоном
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Європейський Союз з’явився тільки тому, що Захід програв всі війни за свої імперії
Тімоті Снайдер, знаменитий американський історик
Повне інтерв’ю з Снайдером
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Володимир Зеленський є президентом країни в стані війни понад 600 днів, він неабияк втомився, і я не впевнений, що він настільки жадає влади, що захоче лишитися при владі назавжди
Френсіс Фукуяма, зірковий американський політолог і філософ
Повне інтерв’ю з Фукуямою
читайте в номері,
що можна придбати тут