Стійкість — це про людей в першу чергу. Все інше дотичне. Але що нам ще допомагає зараз?
У нас ще до вторгнення була експортна стратегія. Наші ключові ринки — експортні. Це ринки Європейського Союзу, Північної та Латинської Америки. Це Близький Схід.
Коли почалася агресія рф, ми стикнулися з двома великими ризиками. Перше — це логістика. Ключовий елемент нашої логістики — це порти, які були повністю закриті. І це обрубило всі наші зв’язки з ключовими ринками — Близьким Сходом, з Америкою в першу чергу. З Європою теж ситуація була не проста, тому що тоді ще вантажообіг був дуже низький. Це зараз він різко став зростати. Елементарно не було автотранспорту, щоби наші вантажі довезти до Європи.
Друга велика проблема була з людьми. Наш ключовий завод — Ніко Тьюб — знаходиться в місті Нікополь. І Нікополь з перших днів вторгнення почали обстрілювати. Це були обстріли двох типів. Не тільки ракети, коли своєчасно є тривога і можна сховатися в бомбосховищі. Але і артилерійські обстріли. Артилерія стріляє — влучання через 30−40 секунд. В таких умовах дуже складно людям працювати. І звісно багато людей Нікополь покинуло. Люди, які залишилися, незважаючи на все, — герої, тому що вони весь час працюють на цьому заводі. Працюють не тільки на нашому заводі, там в Нікополі багато заводів є. Але вони виробляють продукцію, яка вкрай потрібна Україні та всьому світу.
Перше, що ми зробили — інвестували в безпеку людей, в бомбосховища. У нас вони і були. Але цей короткий час, який потрібен для евакуації при артилерійському обстрілі, не дав би людям до них дійти. Тому ми купили сертифіковані бетонні куполи. І поставили їх на всіх ділянках. Ця перша інвестиція була важливою, оскільки заспокоїла людей.
Друга важлива річ — ми показували всім працівникам Нікополя, що незважаючи на те, що ідуть бойові дії, ми продовжуємо інвестувати в завод. Почали велику інвестицію — нову лінію термообробки в Нікополі, нове обладнання. І в першу чергу це показує робітникам, що цей завод має майбутнє.
Ще одне велике питання — це наші клієнти. У червні минулого року ми питали в європейських клієнтів про їх настрої. Вони казали — «Слухайте, у нас є ризик-менеджмент. І ваша країна дуже ризикована. Ми не можемо давати вам замовлення, тому що є великий ризик того, що ця продукція до нас просто не прийде. Тому ми завжди повинні купувати альтернативно продукцію у когось ще».
Нам було складно довести їм, що ризики не настільки високі. Як ми це робили? Ми показували, що можемо день в день привозити продукцію. Ми почали з невеликих обсягів. Але якщо ти це робиш постійно, день за днем just in time, це доводить, що ти — надійний постачальник. В результаті наші європейські клієнти збільшили закупівлю у нас в два-три рази.