«Кулі — дуже цікаві об’єкти, я ніколи не бачив нічого подібного в будь-якому іншому археологічному контексті», — сказав археолог і директор Центру дослідження майя Едвін Барнхарт.
Всередині кулі зроблені з глини, але зовні вони загорнуті в золоту плівку, що надає їм вигляд «золотої кулі».
Дослідники поки з’ясовують, для чого могли використовуватися подібні кулі, але вважають, що печера, в якій вони були знайдені, служила певним священним ритуальним цілям.
Стінки, якими були обшиті кулі, були так само вкриті золотою речовиною, і коли світло потрапляло на їхні кути, золоті цятки мерехтіли.
Деякі дослідники вважають, що ці стіни мали на меті імітувати космос і цілком могли забезпечувати майя місцем для вивчення нічного неба.
За словами вчених, кулі з жовтих матеріалів вказують на те, що хтось ілюстрував планети. Майя особливо захоплювались орбітою Марса, його зображення в їхньому календарі підкреслюється в Дрезденському кодексі.
Дослідники вважають, що золоті кулі могли деякою мірою допомогти майя ближче вивчити Червону планету, дозволяючи їм скласти звіти про нічне небо.
Хоча точно невідомо, що представляють кулі, є припущення, що вони є доказом неперевершеного наукового розуміння часів майя.
Новий журнал NV вже можна замовити за цим посиланням. У номері: три ексклюзивні інтерв’ю із інтелектуальними зірками Тимоті Снайдером, Енн Епплбаум і Френсісом Фукуямою та одне — із британським експрем’єром Борисом Джонсоном, це чотири погляди на війну, світ, Україну та її майбутнє. Серед матеріалів також — розповідь про найзухваліші операцій ГУР, Топ-50 вітчизняних брендів і Топ-30 світових виробників зброї. Авторські колонки Ярослава Грицака, Стівена Пайфера і Світлани Ройз