Тобто аграрії вирощують зерно та за готівку продають компаніям, що зазвичай оформлені на підставних осіб та не займаються постійною господарською діяльністю. Ці компанії не подають документи про походження зерна або декларують у митних деклараціях удаваних виробників.
Після того, як зерно залишає межі України, його перепродають кілька разів і воно вже легально потрапляє до кінцевого покупця. В результаті валютна виторг не повертається до України, а бюджет не отримує надходжень, оскільки компанії-експортери є фіктивними.
Зазвичай кінцевим покупцем зерна є компанія нерезидент, яка передає кошти за товар іншому нерезиденту, повʼязаному з українським експортером.
Також існує схема, в якій валюта перераховується на розрахункові рахунки нерезидента, який потім закуповує товар, наприклад, у Китаї та імпортує до України, щоб потім реалізувати його за готівку та продати іншим підприємствам податковий кредит.
В рамках 22 кримінальних проваджень детективи БЕБ повідомили про підозру 12 посадовцям «ризикових» підприємств-експортерів зерна за вчинення злочинів, передбачених статтями 212 та 205−1 ККУ, проведено 71 обшук, 12 кримінальних проваджень вже скеровано до суду. Судами винесено 8 обвинувальних актів.
Раніше БЕБ спільно з СБУ в рамках розслідування кримінального провадження за зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки провели 30 обшуків у адміністративних приміщеннях Державної митної служби, Одеської митниці та митних постах Чорноморськ-порт, Південний порт, Одеса-порт ДМС та вдома у службовців Держмитслужби.
Читайте про це у новому номері NV, що можна придбати тут