25 серпня Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) відкрило — вперше в історії України — публічний доступ до Єдиного державного реєстру арештованих активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
У відкритій частині Реєстру всі зацікавлені сторони отримали можливість ознайомитись з майже вичерпним набором даних з арештованих активів. У першу чергу, це інформація про:
- саме кримінальне провадження
- рішення суду
- майнові категорії: рухоме та нерухоме майно, транспорт, корпоративні права, інтелектуальну власність, грошові кошти і т.д.
- всі оголошення щодо конкурсу на відбір управителя арештованим майном
- підписані договори управління з інформацією про те, які мінімальні надходження до бюджету мають здійснюватися та який мінімальний гарантійний щомісячний платіж повинний сплачувати управитель.
До закритої (повної) частини Реєстру мають доступ лише правоохоронні органи.
Станом на сьогодні, у Реєстр внесено понад 163 тис. записів, із них понад 49 тис. стосуються передачі активів в управління, щодо яких відсутня інформація про скасування арешту. Ці цифри вже змінились, поки ви дочитали до цього місця, адже щодня до АРМА надходять від 300 до 700 ухвал про арешт активів, які потрібно внести у Реєстр.
Непростий контекст
Появі нашого унікального Реєстру передувала непроста історія. Попри те що його промислова експлуатація є прямою вимогою статті 25 Закону України «Про Національне агентство…», наші колеги з силового блоку висловили застереження щодо його відкриття. Адже у Реєстрі містились описи та характеристики, за якими ворогам української державності нескладно з’ясувати місцезнаходження об’єктів критичної інфраструктури та/або стратегічних підприємств.
Втім, після того, як у травні 2023 року Уряд схвалив зміни до Постанови 263, АРМА отримало право порушити питання про відкриття публічного доступу до Реєстру. Агентство знову звернулось до органів оборони та безпеки, які, зрештою, погодились з баченням АРМА, як далі працюватиме Реєстр. Наші працівники-реєстратори зробили все можливе, щоби запобігти витоку конфіденційної інформації (наприклад, місць розташування та інших даних) під час війни.
Промислова користь
Найперше, що дає відкриття Реєстру — це прозорість у царині арештованих активів. До серпня 2023 року ніхто — ані слідчі, ані прокурори, ані медіа — не мали цілісного уявлення про їх обсяг, характер та статус. Відсутність доступу до такої інформації сприяла корупційним ризикам, оскільки відомості про арештовані активи були недоступні більшості людей (крім тих, у кого майно було вилучено або передано, а також фрагментарно — у правоохоронних органів).
Вже з серпня кожен користувач отримує доступ до достовірних даних про арештовані об’єкти майже у режимі реального часу. Охочі можуть самостійно перевірити, як управителі арештованого майна ним розпоряджаються. Відтепер ця інформація доступна для громадськості, що, зрештою, підвищує рівень довіри до АРМА як державної інституції.