ВПК без перебільшення став життєво важливою для України галуззю. Перший міжнародний форум оборонних індустрій, який нещодавно відбувся в Києві, довів зацікавленість компаній вільного світу бути нашими довгостроковими партнерами у цьому напрямі.
Ми не військові експерти. Форуми самі по собі не наближають перемогу. Але впродовж багатьох місяців ми працювали та спілкувалися з міжнародним та українським бізнесом, з урядовцями та військовими, тому нам є що сказати і запропонувати на тему. Так з’явилися 12 тез, які зараз актуальні для України.
1. У всіх економічних стратегіях воєнного часу та планах післявоєнного відновлення України пунктом першим має бути ВПК. Ми не зможемо наодинці виграти війну без власної «оборонки». Ми маємо радикально збільшити оборонну самодостатність, щоб зменшити залежність від політичної кон’юнктури союзників. А після війни ВПК допоможе, нарешті, змінити структуру нашої сировинної економіки з низькою доданою вартістю, збільшить не лише ВВП, а й нашу геополітичну суб’єктність. Наразі жодна публічна програма, стратегія чи конференція не адресували це пріоритетне завдання. Жодна стратегія ВПК також не спрацює без плану дій та ресурсів на виконання.
2. Цей новий ВПК високотехнологічний та наукомісткий, інноваційний та «диджитальний». Нові терміни для нього — military tech, defense tech (проте не будемо зараз відволікатися на термінологічні нюанси). Необхідну синергію традиційного «важкого» ВПК та інновацій в Україні майже гарантує вже наявна потужна ІТ-індустрія. Задля інтересів якої ми знову ж таки маємо шанс змінити одвічну ресурсно-аутсорсингову модель ринку на продуктову. Причому відразу в найбільш передових проявах, наприклад, із використанням штучного інтелекту. Він рухається від систем, які збирають дані з різних джерел на полі бою та лише допомагають людині у прийнятті рішень, до систем самостійного прийняття рішень. Зокрема, в умовах, коли зв’язок безпілотника чи іншої техніки з командиром/оператором втрачений, а діяти потрібно. Ще один новий термін американської військової доктрини «OODA loop» — observe, orient, decide, act — описує процес прийняття рішення в бою. На полігонах світу вже тестується гіпотеза про те, що кожен з елементів цього алгоритму машина зможе виконати швидше та якісніше, ніж людина.
3. Для того, щоб індустрія була наукомісткою, їй потрібен вміст науки — це не цитата з військового анекдоту, а визначення завдання. Потрібно розвивати R&D центри, навчати військових інженерів нового покоління, професію популяризувати та робити фінансово конкурентною. На тлі тихої боротьби з союзниками за інтелект наших талановитих людей, гучні, але мінливі зернові скандали виглядають як бої у пісочниці. Потрібна довгострокова співпраця Міноборони та Мінстратегпрому з Міносвіти.
4. До речі, про пісочниці. Великі локальні компанії хочуть йти у ВПК. Дехто вже встиг щось розробити за власний кошт, протестував на полі бою та отримав зацікавленість від військових. Але незрозуміла точка входу. Між бізнесом та end users, військовими, стоять бюрократи та правоохоронні органи. Процедури допуску до експлуатації та прийняття на озброєння непрозорі та складні. Міноборони, Генштаб, Укроборонпром (УОП), підрозділи, які хочуть та можуть тестувати зброю, — все це окремі, іноді дуже віддалені один від одного стейкхолдери. Потрібен military send box.