Максимальна кількість введених санкцій зафіксована впродовж 2022 року — 15 205. Водночас, якщо орієнтуватися саме на санкції Ради національної безпеки і оборони України (РНБО), пік припадає на 2023 рік — 6,3 тисячі проти майже 5 тисяч підсанкційних осіб у 2022-му.
Як зазначається в дослідженні, санкції накладались від самого початку російсько-української війни, починаючи з анексії Криму та захоплення українських міст у Донецькій та Луганській областях 2014 року. Спочатку інтенсивність запровадження персональних санкцій була низькою — на рівні 200−800 санкцій від усіх юрисдикцій, що не дозволило санкційному тиску виконати свою профілактичну роль у запобіганні повномасштабному вторгненню.
Попри те, що впродовж 2021 року санкційна активність РНБО значно посилилась — до 2,5 тисяч осіб, це не знайшло відгуку у пропорційному збільшенні санкцій від міжнародних партнерів України, котрі ввели лиш 174 санкції в 2021 році.
Інфографіка: YouControl Максимальні рівні санкційного тиску на Росію та Білорусь з боку міжнародної спільноти, а саме: США, ЄС, Великобританії, Японії, Австралії, Канади, Швейцарії, Нової Зеландії та Польщі зафіксовано вже постфактум у 2022 році — понад 15 тисяч санкцій. Кількість запроваджених міжнародних санкцій у першій половині 2023 року відчутно впала, зменшившись у рази — до 3,9 тисяч санкцій, багато з яких дублюються з країни до країни.
Серед лідерів-ініціаторів запровадження санкцій був Європейський Союз (ЄС), який зробив підсанкційними 1 087 осіб. Це складає 28,5% випадків від загальної чисельності тих осіб, у котрих одночасно наявні санкції від РНБО та хоча б від однієї іншої міжнародної юрисдикції.
На другому місці знаходяться Сполучені Штати Америки, що першими ініціювали 1 033 санкції (27,1%). На третій позиції, власне, РНБО з 699 санкціями. З точки зору дат запровадження Україна ініціювала першою санкції проти лише 18,3% підсанкційників в межах міжнародно-визнаної підвибірки 3 815 токсичних осіб.
Наразі є значно більша кількість осіб, проти яких наявні санкції РНБО, однак міжнародна спільнота не відреагувала відповідними діями — 11 098 юридичні та фізичні особи.
Інфографіка: YouControl Загальна кількість фізичних та юридичних осіб під санкціями в базі даних порталу Війна і санкції станом на листопад 2023 року складає 16 919 осіб. З них 10 126 — це фізичні особи, 6 793 — компанії. При цьому 14 913 осіб перебувають під санкціями РНБО, 5 821 особа — під міжнародними санкціями зарубіжних юрисдикцій, а 3 815 осіб із обох груп одночасно знаходяться і під українськими, і під міжнародними. Дайджест NV Преміум Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV Підпишись Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю Найцікавішим сегментом з аналізованих вибірок для подальшого дослідження можна вважати 2 006 підсанкційних осіб (1 238 компаній та 768 індивідів), які попри наявні міжнародні санкції з тих чи інших причин відсутні в санкційних списках РНБО.
Інфографіка: YouControl З точки зору виручки, яку генерують дотепер чи раніше контрольовані українські бізнес-активи, найбільш економічно-впливовими підсанкційними особами можна вважати таких бенефіціарів як: Дмитро Фірташ, Вадим Новинський (проти яких застосовані лише санкції РНБО), Віктор Медведчук, російські контролери ВС Енерджі Інтернейшнл (Бабаков, Гінер та Воєводін). YouControl виокремив список 60 найбільших українських компаній за отриманою виручкою та розміром активів за 2022 рік, учасники/бенефіціари/акціонери яких потрапили під санкції. Вони входять/пов’язані або відносяться до 15 фінансово-промислових груп (ФПГ), доданих до аналітичної системи
Читайте також:
- Портнов, Клюєв і Богатирьова. NV дослідив, що офіційний Київ досі не ввів санкцій щодо низки «топових» діячів часів Януковича
- Рада затвердила санкції проти оборонного сектору Росії та Білорусі на 50 років
- НАЗК внесло до переліку міжнародних спонсорів війни одного з найбільших у світі виробників будматеріалів Knauf
Раніше повідомлялося, що 15 листопада глава дипломатії Європейського союзу Жозеп Боррель і Європейська комісія представили країнам-членам ЄС пропозиції щодо 12-го пакету санкцій проти країни-агресора РФ.
Європейський союз у межах 12-го пакета санкцій проти Росії запропонував заборонити експорт верстатів і деталей машин, які Росія використовує для виготовлення зброї проти України.
Окрім того 12-й пакет санкцій вдарить по торгівлі з Росією приблизно на 5,3 мільярда доларів.
28 листопада Єврокомісія схвалила заборону російських алмазів.