Мінімум один мільйон. Саме стільки віддалених співробітників по всьому світу, за підрахунками видання Fortune, вже отримали листи із розпорядженнями повернутися до роботи в офісі.
Бачитися з підлеглими щодня чи принаймні кілька разів на тиждень «вживу» прагнуть керівники Amazon, Apple, Meta, Google, Starbucks, Disney та багатьох інших світових корпорацій. Здалася навіть Zoom, компанія, чий продукт став невід’ємною частиною нової постковідної культури.
Що трапилося? Та просто пандемію COVID-19 офіційно скасували. І багато роботодавців схаменулися, що втрачають — якщо ще не втратили — контроль над підлеглими.
The Washington Post наводить цитати з «листів щастя», які здебільшого мають ультимативний характер:
- Meta та Amazon чекають на особисту присутність співробітників тричі на тиждень, а хто не згоден — не триматимуть;
- Tesla ще з пізньої осені 2022 року оголосила про скасування формату віддаленої роботи й необхідність працювати в робочому просторі мінімум 40 годин на тиждень.
- Тоді ж, коли ще не прохолола угода про покупку Ілоном Маском Twitter, дісталося і персоналу соцмережі. Новоспечений СЕО заявив, що бажає бачити кожного на своєму місці — в офісі. Або ж не бачити більше ніколи;
- Disney очікує, що працівники з’являтимуться на робочих місцях принаймні чотири рази на тиждень;
- І навіть президент США Джо Байден особисто закликав урядовців вжити максимум заходів з повернення своїх підлеглих на робочі місця до осені 2023.
Чи була б аналогічною історія у нас, залишається тільки здогадуватися: 24 лютого 2022 року українцям стало геть не до COVID-19. Частина бізнесів релокуювалася в межах України, частина — за кордон, хто з командою, хто без.
Формат віддаленої роботи для багатьох галузей надовго став чи не єдиним можливим у принципі.
Back to the roots
Восени 2022 року до України повернулося біля 5 млн громадян, що виїхали в лютому 2022. Станом на серпень 2023 року до них приєдналося ще 230 тис. осіб. Точної цифри, скільки працівників стали до роботи в офіси, наразі немає. Але, згідно з дослідженням CBRE Ukraine, зафіксована позитивна динаміка офісної активності (+51% за перші півроку 2023).
Чи означає це, що українські бізнеси та локальні представництва міжнародних готові повертати людей до офісів, не чекаючи на завершення бойових дій? Чи готові повертатися самі люди і, якщо так, що є на те причиною? Ми поставили ці та низку інших запитань резидентам Creative States, опитавши представників із п’яти локацій мережі.
Читайте також: Валерій Решетняк Ринок праці в Україні: Настрої біженців, популярні професії та зміни у зарплатах
Переважна більшість відповідей надійшла від представників IT-індустрії. Також в опитуванні взяли участь працівники креативного сектору, венчурних фондів, фінансової та туристичної індустрії, реального сектору економіки, NGO та благодійних фондів, компаній FMCG-сектору, бухгалтерії та юридичних послуг. Більше половини опитаних — люди у віці від 26 до 35 років. 70% респондентів — резиденти Creative States у Києві, ще 30% — резиденти Creative States у Дніпрі, вимушено релокований до Дніпра персонал компаній із тимчасово окупованих чи постраждалих від бойових дій міст.