За словами міністра соціальної політики України Оксани Жолнович, новий принцип забезпечить збільшення виплат у пенсіонерів. Пенсії перерахують «практично всім громадянам», які вийшли на пенсію пізніше ніж через три роки з моменту реформи.
«Тому що за останні три роки пенсії більш-менш відповідали ринковій вартості. А от усе, що було до того, було нараховано за заниженими коефіцієнтами, які менші за реальну вартість коштів. Тому для кожного такого пенсіонера буде проведено перерахунок», — зазначила Оксана Жолнович.
Читайте також: Пенсії-2023: які доплати і надбавки отримуватимуть пенсіонери до кінця року
Бальна система: як тепер нараховуватимуть пенсії
Бальна система нівелює розбіжності в пенсійних виплатах за однаковий страховий стаж у людей, які набули пенсійного віку в різні періоди.
«Новий розрахунок передбачає, що за кожен місяць, коли людина сплачувала страховий внесок або працювала, буде вирахувано співвідношення її заробітної плати і середньої, яка була на той місяць у той рік. Тобто, планується розрахувати реальну купівельну спроможність. Якщо ми отримаємо суму на рівні середньої зарплати, за це буде людині нараховано 10 балів. Якщо більше, то 11−12 балів, тобто пропорційно. Або, навпаки, менше», — пояснила Оксана Жолнович.
Підсумкова кількість балів буде унікальною для кожного громадянина України. Це забезпечить можливість щорічно оцінювати та порівнювати цей показник із середньою заробітною платою в певному році та відповідно індексувати пенсію.
Зауважимо, що суттєво проіндексувати виплати наступного року не вдасться, тому що на це потрібно близько 300 млрд грн, а держава виділила всього 100 млрд грн. Тож акцент будуть робити на тих особах, які отримують найменші виплати (близько 60% пенсіонерів).
Читайте також: Пенсії по інвалідності: чи буде підвищення виплат до кінця року
Підвищення пенсій очікуємо з 1 січня 2024 року
Найближче підвищення виплат пенсіонерам очікується в січні 2024 року, коли збільшиться прожитковий мінімум. З 1 січня 2024 року загальний показник прожиткового мінімуму становитиме 2920 грн.
Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, має зрости з нинішніх 2093 до 2361 грн, тобто на 268 грн.
Після підвищення прожиткового мінімуму відповідно зростуть:
• мінімальні пенсійні виплати з 2093 до 2361 грн;
• максимальні пенсійні виплати з 20 930 до 23 610 грн;
• виплати за понаднормовий стаж з 20,9 до 23,6 грн за кожен додатковий рік.
Дайджест NV Преміум Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV Підпишись Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Також на початку наступного року збільшаться пенсійні виплати в тих українців, які досягли 65 років і виконали вимоги щодо стажу. Їхня пенсія не може бути меншою за 40% мінімальної зарплати і, відповідно, зросте з 2680 до 2840 грн.
Читайте про це у новому номері NV, що можна придбати тут